15 lutego 2016

JAK ZMIENIĆ SWOJE NAWYKI

Bardzo często chcemy wyrobić sobie nawyk robienia czegoś. Czy to wczesnego wstawania, czy zdrowego odżywiania i chodzenia na siłownię. Musimy pamiętać, że swoje przyzwyczajenia budujemy od dzieciństwa, więc nie można zmienić czegoś z dnia na dzień. Jednak wystarczy kilka prostych kroków, by wyrobić sobie dobre nawyki.

Wybierz priorytety
Nie zmieniaj wszystkich złych nawyków na raz. Szybko się pogubisz i zniechęcisz. Wypisz na kartce każde swoje złe przyzwyczajenie, a następnie wybierz to, co chcesz zmienić najpierw. Skoncentruj się na 1-2 rzeczach.

Zmieniaj nawyki krok po kroku
Jeśli np. chcesz przestać jeść słodycze, możesz na początku ograniczyć je do 1 tygodniowo. Potem stopniowo całkowicie wyeliminuj je ze swojej diety. Postępuj tak z każdym swoim przyzwyczajeniem. Zacznij ćwiczyć 3 razy w tygodniu np. po 15 min, przez tydzień po szkole od razu siadaj do lekcji. Z małymi rzeczami łatwiej sobie dać radę.

Przypominaj sobie o celu
Jeśli chcesz schudnąć, możesz wydrukować i przywiesić w różnych miejscach zdjęcia szczupłych sylwetek albo kupić sukienkę w mniejszym rozmiarze. Możesz wpisać w kalendarz słowo ćwiczenia. Najważniejsze to znaleźć motywację do działania. Więcej o tym w tym poście.

Wyrób w sobie nawyk
Musisz powtarzać daną czynność codziennie przez około 30 dni. Zaznacz w kalendarzu datę początkową i końcową. Po tym czasie zaczniesz robić daną rzecz nieświadomie.

Pomyśl o swoim celu jak o nagrodzie
Nagrodą może być lepsza sylwetka czy dobra kondycja. Dzięki temu bardziej zmotywujemy się do działania.

Rozpisz plan działania
Przede wszystkim wypisz przyzwyczajenia, które chcesz zmienić oraz to, jak chcesz tego dokonać. Napisz przyczyny występowania swoich nawyków. Pomoże ci to je wyeliminować oraz dzięki temu upewnisz się, że jesteś przygotowany.

Szukaj wsparcia
Powiadom rodzinę, znajomych, że chcesz coś zmienić. Dzięki temu możesz uzyskać od nich wsparcie i motywację.

Monitoruj swoje postępy
Wypisuj wszystko to, co udało ci się do tej pory zmienić. Nagradzaj się za to. Może to być dzień w spa lub kupno nowej rzeczy.

Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu
Nawet jeśli coś Ci się nie udało, nie przejmuj się tym i od razu zacznij zmienić swoje nawyki. Nie odkładaj ich na później. Trzeba być dobrej myśli. Powtarzanie sobie, że dasz radę sprawi, że zmotywujemy się jeszcze bardziej.

Pamiętaj o walce z pokusą
Pojawi się ona prędzej czy później. Zaplanuj walkę z nią. Może to być obejrzenie ulubionego filmu, czytanie książki, wyjście na spacer. Ważne, by w takim momencie pamiętać o swoim celu i nie ulec pokusie.

15 komentarzy:

 1. Postanowiłam od nowego roku pozmieniać swoje nawyki. Choć idzie mi to ciężko to jednak jestem zadowolona. Parę z tych metod już wykorzystałam, ale zamierzam wprowadzić je wszystkie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta rada z walką z pokusą jest bardzo pomocna. Nawet nie zdawałam sobie z tego sprawy. Na pewno wprowadzę wszystkie albo chociaż część z tych rad w życie

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny post :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe sposoby ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dla mnie najwazniejsze jest postawienie sobie celu ! Bez niego nic się nie osiągnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny post, z pewnością się przyda. Zrobiłam już prawie wszystko z tych porad, życzcie mi powodzenia! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Trafne uwagi ! Ja zawsze próbuje walczyć z nawykiem ODKŁADANIA WSZYSTKIEGO NA OSTATNIĄ CHWILE , mam tak od dzieciństwa i ciężko mi to zmienić:/

  OdpowiedzUsuń
 8. Flawless Bananaa20 lutego 2016 13:40

  Trafne porady ! Najważniejsze jest samozaparcie i przede wszystkim zauważenie tych złych nawyków :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że ważne jest zastąpienie złego nawyku jakimś dobrym. Choć w sumie mieści się to w walce z pokusą, to właśnie dzięki dobrym nawyku można zapomnieć o tym złym ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Najgorzej jest zacząć... a potem tylko trwać w postanowieniach i oduczyć się złego, a nauczyć dobrego nawyku ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super blog, ciekawa treść jak i wygląd ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Przede wszystkim bardzo łatwe w odbiorze, krótko, zwięźle i na temat, napisane prosto, bez pajacowania :P
  Rady są bardzo dobre, jednak jak wiadomo- najciężej jest zacząć... Uważam, że fajnie byłoby zabrać się za pewne zmiany z inną osobą- chłopakiem/mamą/przyjaciółką itd., przynajmniej mi byłoby łatwiej walczyć ze złymi nawykami w towarzystwie osoby, która również zmienia swoje złe nawyki. Wzajemna motywacja itd. :)
  Podoba mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przydatne wskazówki :) Na pewno mi się przydadzą - zbliżający się początek Nowego Roku to zawsze czas zmian... :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wszystkie najpotrzebniejsze porady w jednym miejscu! Zmiana nawyków to trudna sprawa, ale wszystko wymaga czasu i na pewno kiedyś każdemu się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawy post. Zmienianie nawyków jest bardzo trudne i chętnie wykorzystam Twoje rady. Będę szukać wsparcia i pamiętać o pozytywnym myśleniu.

  OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze dziękuję :)